1325
Bli medlem
Praktikplatser
WILPF IKFF internationellt
Peace Women Peace Women – IKFF:s internationella genusprojekt
Reaching Critical Will Reaching Critical Will – IKFF:s internationella nedrustningsprojekt

Öppet brev inför 40-årsdagen av ockupationen av de palestinska områdena

TVÅ STATER, TVÅ FOLK, EN FRED

Öppet brev till utrikesminister Carl Bildt, försvarsminister Mikael Odenberg samt riksdagens utrikes- och försvarsutskott

Civilbefolkningens upprepade krav på FN och på det övriga internationella samfundet att ingripa för att få en rättvis lösning på “Palestinafrågan” har negligerats, med hopplöshet och vrede som följd. Det finns ingen ursäkt för att världssamfundet svikit det palestinska folket. Den nu 40-åriga ockupationen måste upphöra! Internationella Kvinnoförbundet för Fred och Frihet (IKFF) i Sverige har sedan den första intifadan 1989 arbetat i nära kontakt med systerorganisationer i Palestina och Israel. Dessa ingår bland ett 40-tal sektioner över hela världen i Women’s International League for Peace and Freedom (WILPF), med konsultativ status inom FN.

Kvinnorna i dessa WILPF-sektion godkände och arbetade för en tvåstatslösning så tidigt som 1989 och vädjade redan då om internationell övervakning under FN: s överinseende för uppbyggandet av en fri och självständig Palestinsk stat, sida vid sida med Israel. Vid ett möte i Berlin den 6 maj i år antog WILPF-sektionerna i Israel och Palestina, tillsammans med WILPF: s europasektioner, ännu ett gemensamt uttalande angående dagens situation i området – enligt nedan:

1.– Vi stöder arabländernas fredsinitiativ från toppmötet i Beirut 2002 återupprepat i Riyadh 2007 och kräver att det internationella samfundet, speciellt EU, antar detta som en utgångspunkt för fredsskapande i regionen. FN:s Säkerhetsråds resolution 1325, som uppmanar till skydd av kvinnor och till kvinnors aktivt deltagande i lösning/hantering av konflikter och demokratibyggande, samt inte minst i arbetet med att förhindra att nya våldsamma konflikter uppstår, måste integreras i genomförandet av detta initiativ.

De viktigaste punkterna i detta fredsinitiativ är:
a) Israels fullständiga tillbakadragande från det ockuperade Palestina till 1967-års gräns
b) erbjudandet angående “land för fred”
c) ett kärnvapenfritt Mellanöstern.

2.– Vi uppmanar till respekt för de folkvalda Palestinska representanterna samt för bildandet av enhetsregeringen som skett.* I

KFF i Sverige stödjer detta uttalande.

IKFF uppmanar den svenska utrikesministern och regeringen att kraftfullt verka inom EU och FN för det palestinska folkets rätt att existera inom erkända och säkra gränser enligt internationell lag och med den av dem själva valda regeringen samt inledningsvis med internationell civil och polisiär fredsövervakning.

Stockholm den 5 juni 2007,

Ann-Lisa Eneroth, Ordförande
Alexandra Sundberg, Generalsekreterare

  • Skriv ut Skriv ut
  • Dela med dig på Facebook Dela med dig på Facebook